Budúcnosť pre detské lesné kluby: projekt úspešne ukončený

Projekt Budúcnosť pre detské lesné kluby, ktorý sme realizovali od jesene 2023, sa úspešne zavŕšil. Počas niekoľkých intenzívnych mesiacov sa podarilo naplniť naplniť takmer všetky naše ciele a vytvoriť pevnejší základ pre dlhodobý rozvoj detských lesných klubov (DLK) na Slovensku.

Cieľom projektu bolo nielen lepšie ukotvenie DLK v spoločnosti a v legislatíve, ale aj nastavenie kvalitných vnútorných štandardov a zjednotenie ich komunikácie navonok. Výsledkom je séria konkrétnych výstupov, ktoré posilnia nielen jednotlivé kluby, ale aj celkový obraz a význam výchovy a vzdelávania v prírode.

Právne analýzy a posilnenie legislatívneho postavenia

Jednou z najväčších výziev, ktorým DLK čelia, je absencia jasného právneho postavenia v systéme predprimárneho vzdelávania. V rámci projektu sme dali vypracovať právne analýzy a aktívne sme komunikovali s viacerými štátnymi inštitúciami – vrátane Ministerstva školstva, Ministerstva zdravotníctva a Úradu verejného zdravotníctva.

Napriek našej snahe a tiež snahe viacerých zainteresovaných strán, sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť konkrétne legislatívne zmeny, ktoré by zmenili postavenie detských lesných klubov na Slovensku. Aj vďaka spolupráci s českou Asociáciou lesných materských škôl však vieme, že zmeny sú možné – ak je dostatočná vôľa, odbornosť a spolupráca.

Tvorba štandardov kvality detských lesných klubov

Ďalším zásadným pilierom projektu bolo vytvorenie tzv. Štandardov kvality DLK. Vznikli vďaka intenzívnemu nasadeniu pracovnej skupiny, v ktorá hľadala odpoveď na otázku: Čo robí lesný klub kvalitným a bezpečným miestom pre deti?

Výsledný dokument definuje základné oblasti kvality – od zázemia klubu, cez spôsob práce s deťmi, vzťahy v tíme, až po komunikáciu s rodičmi či nastavenie vnútorných procesov. Tieto štandardy nie sú záväzné, ale slúžia ako cenný nástroj pre sebareflexiu a rozvoj klubov.

Ich zavedenie má potenciál vytvoriť sieť silných a dôveryhodných DLK, ktoré sa navzájom inšpirujú a posúvajú vpred. Ako podporný nástroj k ich zavedeniu sme zorganizovali sériu webinárov, v ktorých sa podrobne venujeme jednotlivým oblastiam štandardov.

Nový web a jednotný komunikačný manuál

Projekt priniesol aj zmenu v oblasti komunikácie. Asociácia vynovila svoju webovú stránku www.lesnekluby.sk, ktorá slúži ako hlavný rozcestník pre verejnosť, médiá aj odborníkov. Okrem predstavenia ADLK tu návštevníci nájdu prehľad klubov, novinky z prostredia lesných klubov a Asociácie a tiež praktické informácie o fungovaní DLK.

Súčasťou projektu bol aj komunikačný manuál, ktorý klubom poskytuje odporúčania, ako konzistentne a zrozumiteľne komunikovať navonok – vo vizuálnej aj obsahovej rovine. Pomáha klubom budovať dôveru a lepšie vysvetliť verejnosti, čo vlastne lesné kluby sú a prečo majú svoje miesto v spoločnosti.

Návštevy a zdieľanie dobrej praxe

Počas trvania projektu sa realizovali aj návštevy v konkrétnych detských lesných kluboch po Slovensku. Tieto stretnutia boli priestorom na výmenu skúseností, inšpiráciu a otvorený dialóg. Ukázalo sa, že hoci každý klub funguje trochu inak, všetky spája rovnaké jadro – rešpekt k deťom a prírode, vzdelávanie založenému na zážitku a budovanie komunít.

Spoločnými silami za lepšiu budúcnosť DLK

Projekt Budúcnosť pre detské lesné kluby bol podporený Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava v rámci programu Stronger Roots for Civil Society a spolufinancovaný Európskou úniou z programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty (CERV).

Vďaka tomuto projektu sa podarilo DLK posunúť na novú úroveň – nielen z hľadiska kvality a sebavedomia, ale aj smerom k ich možnému legislatívnemu ukotveniu v budúcnosti. Projekt bol taktiež výnimočnou možnosťou na sieťovanie a zdieľanie skúseností nielen v rámci našej organizácie ale tiež mimo nej, s ďalšími účastníkmi tohto grantového programu.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa na projekte podieľali – klubom, odborníkom, podporovateľom aj inštitúciám. Veríme, že tento krok bude jedným z mnohých, ktoré nás priblížia k tomu, aby detské lesné kluby boli vnímané ako plnohodnotná súčasť systému vzdelávania – zdravého, živého a v súlade s prírodou.

 

“Projekt bol podporený Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava v rámci Programu Stronger Roots for Civil Society. Cieľom programu je zvýšiť rezilienciu organizácií občianskej spoločnosti a ich spolupracujúcich organizácií, posilniť ich sociálny kapitál a začleniť ich do komunít a spoločenstiev, v ktorých realizujú svoje činnosti.

Projekt je financovaný Európskou úniou z Programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty. Prezentovaný obsah a názory vyjadrujú stanovisko autora/autorov a nemusia sa zhodovať s názormi Európskej únie alebo Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava. Ani Európska únia, ani Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava za ne nenesú zodpovednosť.”

Zdieľať článok:

Súvisiace články